EX AURUS APEX KENNEL

Coursing

Coursing

Coursing je psí sport, založený na kořistnickém pudu a touze psa lovit zvěř. Coursing je obdoba daleko známějších psích dostihů na ovále. Běhá se ve volné přírodě, s přírodními nerovnostmi terénu, překážkami, kličkováním. Cílem je ulovit kořist, kterou je kůže se střapcem tažená navijákem. Běhá se na dvě kola a dráha je navržena tak, aby psi prokázali svou dovednost, chytrost a um při lovu umělé návnady.
Můžu se zúčastnit se svým psem coursingu ?
Pokud chcete svému psu dopřát pohyb a radost z lovu, pak jste na správné cestě. Poté již záleží jen na Vás, resp. na Vašem pejskovi zda se mu bude coursing líbit. Pro první zkušební běhání toho nepotřebujete mnoho, jen se přihlásit na trénink, a to ať na závodech, kde bývají tréninky vypsané (najdete vždy v propozicích) nebo na trénink pořádaný právě pro ty, kteří si coursing chtějí zkusit poprvé nebo pro ty, co chtějí nechat svého psa zaběhat si jen tak pro radost.


Co je to coursingová licence a jak jí získat ?
Coursingovou licenci potřebuje pes, který se chce zúčastňovat coursingových závodů a získávat ocenění. Tato licence je něco jako "řidičák", neboť jí pes dostane až po splnění určitých podmínek. Licenci vydává registrátorka licencí Coursingové skupiny pri ČMKÚ. Coursingovou licenci muže získat pes - fena, s průkazem puvodu vydaným ČMKÚ a jehož majitel je členem členského subjektu ČMKÚ.
Mohou běhat i psi bez PP a kříženci ?
Psi bez PP a kříženci zatím v Čechách běhají jen na základě tzv. Klubového certifikátu, který prozatím vydává jediný klub svým členům, a to CCC - Český coursing klub. Pokud tedy splníte všechny podmínky, požádáte CCC o vystavení tzv. Klubového certifikátu, což je de facto licence pro psi bez PP. Na závěr důležité upozornění - klubový certifikát je vydáván POUZE členům CCC.

Jak tedy získat coursingovou licenci (resp. Klubový certifikát) ?

 1. Úspěšně absolvovat trénink, pes jeví zájem o návnadu.
 2. Splnit věkový limit pro přihlášení na licenční běh - malá plemena 12 měsíců, velká plemena 15 měsíců.
 3. Přihlásit svého psa na licenční běh (dle oficiálního termínové kalendáře, je součástí většiny závodů; nebo může být vyhlášen na řízeném tréninku za asistence coursingového rozhodčího). V jednom dni může pes absolvovat pouze dva běhy (pro získání licence jsou potřebné tři běhy). To znamená, že aby Váš pes splnil potřebný počet licenčních běhů, musíte se s ním zúčastnit dvou akcí, kde se běhají licenční běhy.
 4. Splnit licenční zkoušku.
  Splnit 1 x sólo běh pro prokázání zájmu o návnadu a 2 x společný běh. U málopočetných plemen muže být coursingovou skupinou povolena výjimka, kdy jsou licenční zkoušky splněny absolvováním 3 sólo běhu .
  Je-li pes v souladu s coursingovým řádem hodnocen diskvalifikací, nepokračuje ten den v plnění LZ.
  Je- li hodnocen diskvalifikací 2x, musí před připuštěním k dalšímu společnému běhu absolvovat bezchybně 5x sólo běh.
 5. Vyzvednout tréninkovou kartu se zapsanými licenčními běhy. Na konci akce, kde Váš pes běhá licenční běhy, si vyzvednete od pořadatele tréninkovou kartu, kde je zaznamenáno splnění licenčních běhů. (Pro pořádek opakuji, že aby Váš pes splnil potřebný počet licenčních běhů, musíte se s ním zúčastnit nejméně dvou akcí, kde se běhají licenční běhy).
 6. Vystavení coursingové licence. Váš pes splnil všechny tři licenční běhy, dovršil 15 měsíců- pro malá a 18 měsíců- pro velká plemena. Tréninkovou kartu + poplatek stanovený ČMKU (500,- Kc) zašlete registrátorovi courisngových licencí:                                                                                                                      a) coursingových licencí pro chrty - skupina FCI 10 a pro chrtovitá plemena ze skupiny FCI 5 - Dana Bejčková,Vrchlického 28, 419 01 Duchcov,e-mail: afghani@seznam.cz Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , tel: 606 181 231
  b) Registrátorka coursingových licencí pro nechrtí plemena s PP - Jitka Hořáková, Vídeňská 85, 252 42 Vestec, e-mail: info@petsilk.cz Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , mob: 602 734 715.
  Pokud se Vašemu psu podaří vyběhat licenční běhy a Vy jste veškeré podklady zaslali k vystavení coursingové licence můžete začít se psem závodit, ikdyž Vám licence nebyla doručena, pokud s tím bude souhlasit pořadatel závodu, na který se se psem chystáte. Pokud se přihlásíte na závod a licence Vám ješte nedojde domů, použijete kopii tréninkové karty kam V ám bude výsledek závodu zapsán (toto záleží na souhlasu a dobré vůli pořadatele).
 7. Máte-li pejska bez PP, je postup 1 - 5 stejný. Psi bez PP zatím v Čechách běhají jen na základě tzv. Klubového certifikátu, který prozatím vydává jediný klub svým členům, a to CCC - Český coursing klub. Pokud tedy splníte všechny kritéria uvedená pod body 1 - 5 a Váš pes vyběhá potřebné licenční běhy, požádáte CCC o vystavení tzv. Klubového certifikátu, což je de facto licence pro psi bez PP. Tréninkovou kartu + poplatek stanovený CCC (200,- Kč) zašlete MIlanu Kasanovi, mka@centrum.cz Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , Toužimská 918/36a, 197 00 Praha 9. Znovu připomínám - klubový certifikát je vydáván POUZE členům CCC.
Žádné komentáře